Schodiště jsou jedny z nejvíce užívaných a zatěžovaných částí vícepodlažních budov a jako taková čas od času vyžadují renovaci. Poškození schodišťových stupňů vzniká jak samotným užíváním (prošlapání schodnic), tak mechanickými údery či pádem přenášených předmětů (v bytových domech zejména při stěhování). Tato poškozená místa lze opravovat dále popsaným systémem trvanlivě (opravená místa jsou však mírně odlišná), vhodnější je však po takové lokální opravě celé schodnice i s čely povrstvit novou finální nášlapnou vrstvou o síle 1,3–2,5 mm, která po přípravě podkladu broušením činí jen 1–2 mm. Celkové renovace jsou doporučovány pro své vysoké užitné parametry a dlouhou životnost. Velmi vhodné jsou pro nepravidelné plochy, jako jsou točitá schodiště, tvarované mezaniny a chodby (odpadají prořezy a prostřihy běžné u jiných podlahových krytin).
Vhodným podkladem pro celkové renovace a sanace schodišť systémovými pryskyřičnými nátěry, stěrkami, dekorativními stěrkami s barevnými písky a chipsy jsou teracové, betonové, pískovcové, prefabrikované schodnice, teraco dlažba, ale i jiný pevný podklad, jako je cementopísková deska, dřevotříska a OSB deska. Samozřejmě nesmí při jejím zatížení docházet k průhybu.
Pro opravy poškozených schodišť (ale i modernizaci původních) a přilehlých chodeb jak pro občanskou vybavenost, tak pro průmysl je ideální použití pryskyřičných systémů na bázi MMA – metylmetakrylátu nebo epoxidu. Jedná se o systém, který je díky nasákavé pryskyřičné penetraci zcela spojen s podkladem a tvoří s ním monolitický celek o pevnosti 45–65 MPa, převyšuje tak pevnost podkladu. Penetraci předchází důkladná příprava podkladu broušením, které zajistí odstranění zvětralé vrstvy a nečistot. Výplň poškození a reprofilace prošlapaných schodnic se provádí plastbetonem (polymerbetonem) – směsí pojiva, probarvené pryskyřice s thixothropní přísadou a plniva – kameniva s podobnou barevností a frakcí, jako je původní schodiště, a křemičitého písku.
Pro lokální opravy je takto opravené místo po vyzrání přebroušeno a ještě jedním nebo dvěma shodnými postupy již bez plniva přetmeleno a doleštěno do obdobného původního tvaru.
Pro celkovou renovaci schodišť se užívá povrstvení dekorativními systémy stěrek s barevnými písky či chipsy. U průmyslových staveb také pryskyřičnými systémovými nátěry a stěrkami. Tyto systémy jsou popsány samostatně.
Při renovaci a sanaci schodišť se používá podobný postup, jaký je popsán v dalších článcích – systémy stěrek s barevnými písky či chipsy, systémové nátěry a stěrky, jen s tou odlišností, že příprava podkladu je vždy ruční broušení, přibývá reprofilační sanační vrstva pryskyřice, provedení probíhá obtížněji, přidává se thixothropní přísada. Celkově se při renovacích a sanacích schodišť jedná o velmi pečlivou a také časově náročnější činnost než u podlah.